تبلیغات
سبــک زنــدگی برتـــر - طرح دوستی و برادری

 
امام رضا (ع): «مَنِ استفَادَ أخَا فیِ الله استفَادَ بیَتاً فیِ الجَنةَ. كسی كه در راه خدا برادری به دست آورد، خانه ای در بهشت برای خود فراهم ساخته است.»

از آداب اجتماعی اسلام انتخاب دوست و برادری با ایمان در زندگی است. دوست مؤمن به خاطر ایمان و اعتقادی كه دارد خود را در برابر دیگری مسئول می داند او را به نیكی تشویق می كند از بدی باز می دارد ، راهنمای اوست و به او خیانت نمی كند، ستم روا نمی دارد، فریب نمی دهد، در سختی ها یاور خوبی است، وعده ای كه می دهد به آن پایبند است. دوست و برادر با ایمان به خاطر كارهای خویش انسان را به یاد خدا می اندازد. در واقع صداقت و راستی را به طور كامل مراعات می كند، چنین دوستی باعث می شود انسان را به سعادت و بهشت راهنمایی كند. بهره بردن از چنین برادر دینی مانند این می ماند كه انسان در بهشت خانه ای برای خود بنا كند و از آن بهره ببرد.

 امام هشتم (ع) به همین نكته اشاره می نماید؛ كه به دست آوردن دوست و برادر ایمانی به دست آوردن خانه ای در بهشت است. اما دوست بی ایمان انسان را به سوی گناه می كشاند به مجلس گناه دعوت می كند و همین باعث می شود حركت انسان به سمت جهنم باشد، از یكی از بزرگان دین نقل شده است كه من تا درب جهنم با دوست دوستی می كنم اما از درب جهنم به بعد از او كناره می گیرم.

منبع: نشانی بهشت( چهل درس زندگی از نگاه ائمه علیهم السلام)، حسین علوی مهر، انتشارات آستان قدس

طبقه بندی: نکــــــته هــــــا،  اخــــلاق رضـــــــوی،  چگــــونه خــوب زنــدگی کنــــیم؟،  زنـــدگی در سیـره ی امام هشـتم،  ابــــعاد شخصــیتی امــام رضـــا (ع)، 
برچسب ها: امام رضا، چگونه خوب زندگی کنیم، سبک زندگی امام رضا،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 شهریور 1392 توسط وحید
تمامی حقوق مطالب برای سبــک زنــدگی برتـــر محفوظ می باشد