تبلیغات
سبــک زنــدگی برتـــر - امام رضا علیه السلام در زندگی شخصی چگونه رفتار می كرد ؟

 

امام رضا علیه السلام زندگی ساده و بی تكلفی داشت و كم خوراك بود

در خانه جامه ای ساده و غالباً پیراهنی از پارچه های خشن بر تن می نمود و تنها در مجالس عمومی و در میان مردم جبه ای لطیف بر رویش می پوشید ابن عباد می گوید :

امام تابستان ها بر روی حصیری می نشست و زمستان ها بر گلیمی استراحت می نمود و تنها برای برخی نشست ها جمعی خویش را می اراست .

به هنگام آراستگی و پوشش گاه مورد اعتراض قرار می گرفت در پاسخ می فرمود:

یوسف بن یعقوب پیغمبر و فرزند پیغمبر بود و پارچه های دیبا می پوشید و در مجالس آل فرعون می نشست و این لباس ها و معاشرت ها او را از مقامش فرود نیاورد .

امام ضمن نفی زهد فروشی و پشمینه پوشی صوفیان همه را به ساده زیستی توصیه می كرد و به یاران خود این توصیه حضرت رسول ( صلی الله علیه و آله ) به ابوذر را یادآورمی شد كه می فرمود :

ای اباذر ! من لباس های درشت و خشن می پوشم و بر روی زمین می نشینم و انگشت های خود  را پاك می كنم و بر الاغ بدون زین سوار می شوم و دیگر ی را هم دنبال خود سوار می كنم هر كسی از روش من دوری گزیند از من نیست ای اباذر كنون لباس های خشن در بر كن تا تكبر و نخوت بر تو مسلط نشود .

وقتی برخی از یاران از سختی زندگی به امام شكوه كردند از آنان پرسید:

آیا می خواهید پادشاه باشید ؟

آیا خوش دارید كه مانند ( دو كارگزار مامون ) ظاهر و هرثمه باشید ؟ و برخلاف این مذهبی كه دارید باشید ؟

آنان گفتند نه به خدا شاد نیستیم كه تمامی دنیا و آنچه زر و سیم در آن است از آن ما باشد و ما بر خلاف مذهبی كه داریم باشیم

آنگاه امام فرمود :

به راستی خداوند می فرماید « اعملوا ال داود شكرا و قلیل من عبادی الشكور . ای خاندان داود سپاس ورزید و از بندگان من اندكی سپاس گذار هستند »

به خداوند خوش گمان باشید زیرا هر كه به خدا خوش گمان است خدا با همان گمانی كه به خدا دارد با اوست و هر كه به اندك روزی خرسند است اندك كرداری از او پذیرفته شود و هر كه به حلالی اندك خرسند است بارش سبك است و خاندانش در نعمتند و خداوند او را به درد دنیا و هم به درمان آن بینا سازد و او را به سلامت از دنیا به خانه ایمنی ( بهشت ) در آورد.

طبقه بندی: اخــــلاق رضـــــــوی،  سبــــک زنــــدگی برتــــر،  چگــــونه خــوب زنــدگی کنــــیم؟،  زنـــدگی در سیـره ی امام هشـتم، 
برچسب ها: امام رضا، چگونه خوب زندگی کنیم،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 شهریور 1392 توسط وحید
تمامی حقوق مطالب برای سبــک زنــدگی برتـــر محفوظ می باشد